Geplaatst op — Geef een reactie

Webasto inbouwen in je boot: de hele installatie per onderdeel

De Air Top ligt in de doos, de scheepsset ernaast, en dan zie je pas hoeveel slangen, kabels en doorvoeren er door je boot moeten. Bij een Webasto inbouwen in je boot heeft elk onderdeel zijn eigen regels. Een fout in de uitlaat of de brandstofaftap merk je vaak pas op de eerste koude avond. Hieronder lees je wat je bij elk onderdeel extra nodig hebt en welke fouten de Webasto handleiding uitsluit.

Een Webasto Air Top inbouwen in een boot bestaat uit zeven stappen: de plaats van de kachel bepalen, de uitlaat met huiddoorvoer monteren, de verbrandingslucht en koude lucht regelen, de warme lucht verdelen, de brandstof aansluiten, de elektra en bediening aansluiten, en als laatste ontluchten en proefdraaien. Een zeiler die een Air Top 2000 in zijn boot zette, was er 16 uur mee bezig, vooral met passen en meten.

Welke Webasto kachel past bij je boot?

Het makkelijkste startpunt voor je keuze is de lengte van je boot. Webasto rekent in de eigen installatievoorbeelden met een zeilboot van 9 meter voor de Air Top 2000 STC, 11 meter voor de Air Top Evo 40 en 13 meter voor de Air Top Evo 55.

Air Top 2000 STCAir Top Evo 40Air Top Evo 55
Vermogen0,9 tot 2,0 kW1,5 tot 4,0 kW1,5 tot 5,0 kW (bij start kort 5,5)
Dieselverbruik0,12 tot 0,24 l/uur0,18 tot 0,49 l/uur0,18 tot 0,61 l/uur
Hoofdluchtleiding60 mm80 mm90 mm

De Webasto Air Top is een dieselgestookte luchtverwarmer voor zeil- en motorboten van ongeveer 8 tot 24 meter, en volgens Webasto niet bedoeld om een woonboot continu te verwarmen. Omdat de kachel draait op diesel uit je eigen tank en stroom uit de boordaccu, kun je je boot verwarmen zonder walstroom en met de motor uit. Wil je ook warm tapwater, dan kom je uit bij waterverwarming zoals de Thermo Top, een andere installatie die je ook bij de Webasto verwarming vindt.

Kijk bij een Webasto scheepsset goed wat erin zit. De luchtslangen, roosters en verbindingsstukken voor de luchtverdeling zitten er meestal niet bij.12V of 24V, en welke kabeldikte?

Waar plaats je de kachel en waar haalt hij lucht vandaan?

Ruik je bij het starten een dieselgeur in de kajuit, dan ligt dat vaak aan de plek van de kachel en de aanzuiging van de lucht. Een Webasto Air Top hoort in een droge, goed geventileerde bakskist of roerkoker, of in de motorruimte van een binnenboord diesel als de koude lucht dan van buiten komt. Een verblijfsruimte sluit de handleiding uit, vanwege het risico op verstikking. Houd zeilen en fenders weg van de hete delen.

In een zeilboot monteer je de kachel in de lengterichting, met de uitlaat naar beneden, zodat hij bij helling niet in het bilgewater komt. We raden aan de kachel elastisch op de beugel te bevestigen, met een nieuwe rubberen voetpakking, tegen trillingen en geluid. Raakt de behuizing ergens iets, dan kan de ventilator blokkeren en slaat de kachel af op oververhitting. Houd ook ruimte vrij om hem voor onderhoud uit te bouwen.

Voor de koude lucht kies je tussen frisse lucht en recirculatie. Frisse lucht ververst de kajuit en haalt vocht weg, maar vraagt een temperatuursensor in de kajuit. Recirculatie warmt sneller op, maar ontvochtigt niet. Koude lucht uit de motorruimte is in beide gevallen uitgesloten. De verbrandingslucht komt uit een goed geventileerde bakskist of via een eigen doorvoer van buiten, nooit uit een ruimte waar mensen verblijven. Bij een aanzuiging van buiten leg je het einde van de slang als zwanenhals, met de opening weg van de vaarrichting.

Die geur kan ontstaan doordat de warmeluchtaanzuiging, de verbrandingslucht en de uitlaat dicht bij elkaar in dezelfde bakskist zitten. Leg de aanzuiging van de koude lucht dan apart, met een slang naar een schone plek.

Webasto verbrandingsluchtslang 25mm 20m op rol - 1321586A

Uitlaat: uitlaatslang, demper, huiddoorvoer en isolatie

De uitlaat is het onderdeel waar je het minst mag gokken. Hij wordt zo heet dat een fout hier brand kan geven, of uitlaatgassen die terug de boot in komen. Laat de uitlaat van de Air Top minimaal 60 cm boven de waterlijn naar buiten komen, in de spiegel bij een zeilboot en in de zijkant bij een motorboot. Niet in de vaarrichting en niet naast een raam, een ventilatierooster of de aanzuiging van de koude lucht. De kacheluitlaat mag nooit op de uitlaat van de motor of generator, want de hogere druk daar beschadigt de kachel.

De uitlaatslang heeft een binnendiameter van 22 mm bij de 2000 STC, zoals de Webasto uitlaatslang van 22 mm, en 24 mm bij de Evo 40 en Evo 55. De meegeleverde Webasto demper dempt het geluid van de uitlaat flink. Uitlaat en verbrandingsluchtleiding mogen samen maximaal 2,5 meter lang zijn met demper, of 5 meter zonder. Leg het laatste stuk als zwanenhals van minimaal 20 cm, aflopend naar de huiddoorvoer.

Gebruik een originele Webasto huiddoorvoer met isolatieschijven, en isoleer de uitlaat overal waar iemand of iets hem kan raken, tot maximaal 80 graden aan de buitenkant. Controleer of die isolatie in je set zit.

In de uitlaat slaat condens neer. Is de uitlaat langer dan 2 meter, dan moet dat vocht weg via een condensafvoer als T-stuk op het laagste punt. Een gat in de demper boor je daarvoor nooit.

Warme lucht verdelen: luchtslangen, roosters en T-stukken

Met de luchtverdeling bepaal je waar de warmte terechtkomt, en elke meter slang en elke bocht geeft weerstand. Te veel weerstand kost warmte: boven een drukverschil van 2,0 hPa, of 3,0 hPa bij de Evo 55, levert een Air Top minder vermogen.

Kies als hoofdleiding 60 mm bij de Air Top 2000 STC, bijvoorbeeld PAPK luchtslang van 60 mm, 80 mm bij de Evo 40 en 90 mm bij de Evo 55, zoals PAPK luchtslang van 90 mm. Versmal de 90 mm leiding van de Evo 55 nooit. Waar hij niet door past, splits je hem met een Y-stuk 90/80/80 in twee leidingen van 80 mm.

Vanaf de hoofdleiding tak je met T-stukken of Y-stukken af naar de hutten, met één of twee roosters per hut, zoals een luchtuitblaasrooster van 60 mm. Houd de slangen kort, maak ruime bochten en leg ze niet door de bilge. Isoleer slangen die door een onverwarmde ruimte lopen, anders verlies je onderweg warmte.

Webasto eist voor slangen en isolatie van de warmeluchtleiding materiaal dat continu 130 graden verdraagt. Check dat vooral bij isolatie die je zelf erbij koopt.

Brandstof aansluiten: tankontnemer, pomp en filter

Waar de kachel zijn diesel vandaan haalt, ligt vast in de handleiding. Er zijn drie manieren toegestaan: een tankontnemer in de tank, een vrije aansluiting die al op de tank zit, of een Webasto brandstofontnemer, een T-stuk met bellenafscheider in de aanvoer- of retourleiding van de motor. De aftap moet vrijwel drukloos zijn en nooit uit de aftapplug onderin de tank komen, waar water en vuil zitten. Kort de dompelbuis van een tankontnemer zo in dat de motor altijd diesel overhoudt.

Tap nooit af bovenop het voorfilter van de motor. Het voorfilter staat onder druk zodra de motor draait, en die druk duwt diesel langs de pomp de kachel in: zwarte rook, diesel in de uitlaat en een kachel in storing.

De brandstofleiding heeft een binnendiameter van 2 mm en loopt licht omhoog naar de kachel. Monteer de brandstofpomp, de Webasto doseerpomp DP42, dicht bij de tank, op een droge en koele plek buiten de bilge. De elastische ophanging en de meegeleverde bochten van 90 graden dempen het tikken dat de pomp bij elke slag maakt. Een brandstoffilter in de leiding beschermt de pomp tegen vervuilde diesel. Monteer hem bij voorkeur rechtop.

Elektra en bediening: 12V of 24V, zekering, MultiControl en thermostaat

De elektrische keuze maak je al bij de aankoop, want een Air Top bestaat in een 12 volt en een 24 volt uitvoering, bijvoorbeeld de Air Top Evo 40 24 volt inclusief MultiControl. Sluit de kachel aan op de servicebatterij, niet op de startaccu. De rode kabel gaat naar de pluspool vóór de hoofdschakelaar. Zet je de boot na het varen spanningsloos terwijl de kachel nog draait, dan kan hij niet nadraaien en afkoelen.

Gebruik kabel van minimaal 4 mm², of 6 mm² als de kabel langer is dan 7,5 meter. De zekering is 20 A bij 12 volt en 15 A bij 24 volt, en zit binnen 1 meter van de accu op een droge plek. Een te korte kabel verleng je met dezelfde doorsnede. Meer over zekeringen en kabeldikte lees je in boot elektra aansluiten, en hoe je de servicebatterij vol houdt in accu opladen op je boot.

Voor de bediening kies je tussen een draaiknop, de MC04 met ECO en PLUS (alleen voor de Evo modellen) of de MultiControl met timer. Op de bediening stel je de gewenste temperatuur in, en de kachel regelt zijn vermogen zelf bij op basis van wat de temperatuursensor meet. Hang die sensor daarom in de grootste hut, op halve hoogte aan een binnenwand, buiten de warme luchtstroom en weg van de opgang.

Eerste start: ontluchten, storing en reset

Een nieuwe Webasto slaat bij de eerste start vaak niet meteen aan, omdat er nog lucht in de brandstofleiding zit.

  • Ontlucht de brandstofleiding. Zet de kachel een paar keer aan tot de pomp de diesel tot aan de kachel heeft gebracht.
  • Reset een storingsblokkade. Los eerst de oorzaak op en haal dan de zekering er minimaal 20 seconden uit.
  • Controleer op lekken en rook. Nieuwe uitlaatisolatie kan de eerste keer wat roken, rook uit een verbinding is een lek. Een CO-melder in de kajuit hoort er wat ons betreft altijd bij.

Veelgestelde vragen

Kan ik een Webasto standkachel ook laten inbouwen?

Ja. Webasto raadt inbouw door getraind personeel aan en is niet aansprakelijk voor schade door een installatie van iemand zonder die training.

Hoeveel stroom verbruikt een Webasto op een boot?

Een Air Top 2000 STC neemt 14 tot 29 watt op, een Evo 40 tot 40 watt en een Evo 55 tot 95 watt.

Bouw je de Air Top in deze volgorde in en houd je de maten uit de Webasto handleiding aan, dan heb je de fouten uit deze blog voor de eerste start al uitgesloten. Twijfel je welke uitlaat, slangdiameter of brandstofaansluiting bij jouw boot past? Bij AB Marine Service denken we graag mee. Stuur ons een WhatsApp of bel 0514-745007 met het type kachel en de lengte van je boot. Dan zoeken we de onderdelen die je nodig hebt, met 2 jaar garantie op alle nieuwe artikelen.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *